referát


John Fitzgerald Kennedy

(HTML náhled)

John Fitzgerald Kennedy

Pro veřejnost to byl mladý, hezký, charismatický člověk. Jeho reprezentativní vzhled a neodolatelný šarm působil na devadesát procent žen z lidské populace. Byl okouzlující, inteligentní a žádaný. Byl to prezident Spojených států. To vše byl Jack před americkou a světovou veřejností. V soukromém životě to byl především nemocný člověk, nepolepšitelný sukničkář, ohleduplný manžel a oddaný syn. To vše vystihuje jen velmi málo z nesmírně složité a rozporuplné povahy JFK, která byla z velké podstaty nepříliš šťastně utvářena v dětství v psychicky nezdravém prostředí typické americké zbohatlické rodiny.

Narodil se 29. května 1917 necitlivé Rose Fitzgerald Kennedyové a jejímu autoritativnímu manželu Josephu Kennedymu. Měl postupem času osm mladších sourozenců a jednoho staršího bratra. V rodině už od útlého dětství nepanovala příznivá atmosféra pro formování nových malých osobností. Otec Joe, "velvyslanec", byl autoritativní, ctižádostivý a nenapravitelně nevěrný patriarcha kennedyovského klanu, který dokázal jen svou přítomností vybičovat své potomky k mimořádnému úsilí, které sledovalo jediný cíl: zavděčit se otci. Vychoval své děti k mimořádné ctižádosti, soutěživosti a snaze za každou cenu vyhrát. Jackova matka, zbožná katolička Rose, na něj neměla o nic kladnější vliv. Její výchova byla nesnesitelně pedantská a neláskyplná. Ona děti nevychovávala, nepečovala o ně, jen je spravovala, vštěpovala jim "dobré návyky" a ráda tělesně trestala. V domácnosti Kennedyů na Abbotsford Road v Brookline v Bostnu se lidé k sobě chovali slušně, ale v čistém slova smyslu se nemilovali, existovali vedle sebe , žili spolu, děti mezi sebou soutěžily o přízeň rodičů, kteří jim dávali sami v sobě poněkud pokřivené příklady. Prostě typická americká rodina, která měla peníze, ale nearistokratický původ zbohatlických irských přistěhovalců.

Po absolvování Choate School ve Wallingfordu ve státě Connecticut nastoupil Jack stejně jako jeho starší bratr Joe ml. na Harvard. V roce 1940 absolvoval s vyznamenáním a jeho disertační práce "Proč Anglie spala" se stala díky jeho otci bestsellerem. V roce 1941 nastoupil přes svůj chatrný zdravotní stav do armády v hodnosti podporučíka. Během celého dětství a dospívání prošel Jack několika školami a prodělal snad všechny možné dětské nemoci. Lze říci, že s menšími či větším přestávkami v mládí, měl zdravotní problémy téměř pořád. (Později lékaři zjistili, že trpí Addisonovou nemocí, která mu pomalu ale jistě likvidovala nadledviny a imunitní systém a nutila ho brát pravidelně injekce. Také měl po zranění ve válce věčné problémy se zády a musel prodělat několik operací.) Už v době puberty se začal nesmírně zajímat o ženy. Po svém otci byl přímo nenasytný a slabší polovičku lidstva opravdu neuvěřitelně přitahoval. 12. srpna 1944 tragicky zahynul jeho starší bratr Joe v letecké vojenské akci a Jack zaujal jeho místo nejstaršího ambiciózního syna. V roce 1947 se ve dvaceti devíti letech se stal senátorem.

Svou budoucí manželku Jacqueline Bouvierovou poznal v květnu 1951 na večeři u manželů Bartlettových. Oba na sebe navzájem zapůsobili, ale rozešli se bez dalšího významnějšího zájmu. V té době se také Kennedy intimněji seznámil s Audrey Hepburnovou a o něco později s Marilyn Monroe. A nebyly to zdaleka jediné milenky, které Jack měl. S Jackie se zasnoubil až 23. června 1953 a 12. září se v kostele Panny Marie v New Portu vzali. Jackie byla zajímavá žena. Vysoce inteligentní, okouzlující, vtipná a reprezentativně působící Jacqueline pocházela stejně jako Jack z citově ochuzené rodiny. Její matka Janet se podobně jako Rose ke svým dětem příliš láskyplně neprojevovala a její otec, "Černý Jack", který je měl snad opravdu rád, na ni a její sestru Lee neměl pro své záletnické avantýry a jiné skandální činnosti mnoho času. Vztahu v rodině nepřidala skutečnost, že se Janet s Jackem v roce 1937 rozvedla a vzala si v roce 1942 Hugha Dudleye Auchinclosse, který stál na společenském žebříčku přece jen výše než Černý Jack. Proto Jackie podobně jako JFK citově strádala a stala se rozpolcenou osobností. Na veřejnosti projevovala své emoce minimálně, byla dokonalá herečka a dokázala se stejně jako její manžel až nadlidsky ovládat. V rodinném prostředí však byla schopna vyvolat hysterické scény, zejména pokud šlo o bránění soukromí jejích dětí. Když se rodina nastěhovala do Bílého domu Jackie celé zařízení s velkým vkusem přestavěla a vedla prezidentskou domácnost s velkou zodpovědností. Jack jí za těch několik let jejich manželství za mnohé dlužil.

Na podzim roku 1954 prodělal Jack složitou operaci páteře, která ho téměř stála život. Jeho manželka ho v té době velmi podržela a starala se o něj v době jeho dlouhé rekonvalescence. Během tohoto období napsal Jack i svou první opravdovou knihu "Profil odvahy", se kterou mu Jackie velmi pomohla a která byla oceněna (zase díky Jackovu otci) Pulitzerovou cenou.

V roce 1956 se Jack pustil do budování svého vlivu a popularity v očích amerického národa. Byl rozhodnut stát se prezidentem. V jeho úsilí ho bezvýhradně podporovala celá rodina. Jeho kampaně se zúčastňovala i Jackie, přes svůj odpor k politice a dvě riziková těhotenství. V tomto uštvaném období Jackova života prodělalo jeho manželství krizi, přisel o nenarozené dítě a narodila se mu 27. listopadu 1957 dcera Caroline. V listopadu 1960 se mu po nepředstavitelném úsilí splnil sen. Získal těsnou nadpoloviční většinu v prezidentských volbách a 20. ledna 1961 se oficiálně stal prezidentem Spojených států. V témže roce 1960 se narodil i jeho další syn John junior.

Za těch dva a půl roku, co byl JFK nejmocnějším mužem USA, se zapsal do historie naší modré planety, přičemž jeho soukromý život a zázemí v Bílém domě měla na starost Jackie. Byl iniciátorem karibské krize, kdy se Spojené státy snažily zabránit Kubě a s ní spřátelenému východnímu bloku, aby ohrožovali svět držením jaderných zbraní, přičemž obě strany stály na pokraji celosvětového jaderného konfliktu a jen pud sebezáchovy jim umožnil zabránit katastrofě, která by se rovnala třetí světové válce. Se svou reprezentativně vypadající manželkou Jackie podnikl několik zahraničních cest po Evropě. Oba úžasným způsobem zapůsobili na většinu lidi, kteří tento sehraný par poznali. Kromě hájení státních zájmů USA v zahraničí se konaly i bankety pro hosty z ciziny v Bílém domě, které většinou zařizovala Jackie s armádou úředníků. Z pozice nejmocnějšího muže planety sehrál JFK svou roli i v jaderné politice světa.

J. F. Kennedy patří mezi nejpopulárnější z amerických prezidentů ne snad pro své nijak zvlášť výjimečné zásluhy pro blaho světa, ale jako symbol okouzlujícího a přitažlivého muže a zavražděného státníka. Jeho život ukončil atentát 22. listopadu 1963 na Elm street v Dallasu ve státě Texas. O jeho smrti toho bylo napsáno mnoho, ale stoprocentní pravdu se už zřejmě nikdo nedoví. Spekulací a podezření je nespočet, oficiálně byl za vraha uznán Lee Harvey Oswald, který byl krátce po atentátu také zastřelen. Je možné, že za celou akci stála CIA, které začal být mladý prezident nepohodlný pro styky s Východem, nebo mafie, ke které patřila jedna z mnoha Jackovych milenek. Jisté ovšem je, že tenkrát skončil život jednoho amerického prezidenta a jednoho amerického páru. Jack a Jackie byli jednou z nejoblíbenějších dvojic Ameriky…

Lit. pramen: Andersen, Christopher: Jack a Jackie Kennedyovi - americké manželství, Nakladatelství PRÁH pro Knižní klub, Praha 1997.